Žuta energija iz mlijeka
Zovemo ga i riboflavin. Pripada skupini flavina, žutih pigmenata koji, ovisno o njihovoj količini, hrani daju žutu do narančaste boje. Zato mlijeko nije bijelo, već ima primjese žutog, a to znači da je bogato vitaminom B2.
Za što je neophodan?
Kao ni druge B vitamine, naše ga tijelo ne sprema u zalihu pa ga moramo redovito unositi hranom. To nije problem jer ga mnogo ima u mlijeku i mliječnim proizvodima. B2 sudjeluje u svim procesima razgradnje ugljikohidrata, masnoća, bjelančevina, tj. stvaranja energije. Ukratko, tijelu daje snagu. Utječe na rast, pa je izuzetno važan za dojenčad i djecu. Napokon, riboflavin je neizostavan u izgradnji crvene boje krvi. Kako ga mnogo ima u očima, znanstvenici pretpostavljaju da ima značajan utjecaj na vid. Pomanjkanjem vitamina B2 najčešće su pogođene mlade žene i starije osobe te pušači. Veću potrebu za njim imaju žene koje uzimaju antibaby pilule, trudnice i dojilje, oni koji izbjegavaju crveno meso i mliječne proizvode, te pacijenti na dijeti kod čira na želucu ili oboljeli od šećerne bolesti. Naravno, i svi koji stresno žive. Prije nego što posegnete za vitaminskim dodacima, obratite se liječniku.
Ako ga ima premalo
Umor i bezvoljnost, nadražena sluznica, osjetljiva koža i živčani poremećaji. Veliko pomanjkanje riboflavina je rijetko, a tada prvo reagira koža: npr. kutovi usana postaju raspucali, a usne ljuskave. Znakovi pomanjkanja su i upale sluznice usta i jezika, kao i prekomjerno ljuskanje i zadebljanje kože, lomljivi nokti, a moguća je degeneracija živčanog tkiva i slabokrvnost. Djeca kojoj nedostaje vitamina B2 često imaju teškoće u razvoju.